Na borstkanker kun je nog last hebben van vermoeidheid, slecht slapen en somberheid. Klachten die veel invloed kunnen hebben op je dagelijks leven. Juist daarom vind ik onderzoek naar praktische ondersteuning zo interessant. Wat kun je, met goede begeleiding, zelf doen?
Een recente studie naar zelf-acupressuur geeft daar een hoopvol aanknopingspunt voor.
Bij acupressuur oefen je met je vingers druk uit op bepaalde punten op het lichaam. Bij zelf-acupressuur leer je om dit zelf toe te passen.
Aan het onderzoek deden 108 vrouwen na borstkanker mee. Zij werden door loting verdeeld over drie groepen: zelf-acupressuur, een nagebootste vorm van acupressuur en gebruikelijke zorg. Uiteindelijk voltooiden 93 vrouwen het onderzoek.
Na zeven weken scoorde de zelf-acupressuurgroep beter op de combinatie van vermoeidheid, slaapverstoring en depressieve klachten dan beide andere groepen. Ook bij de meting in week 19 was dit verschil aanwezig. Voor vermoeidheid afzonderlijk was het verschil met de nagebootste acupressuur pas in week 19 statistisch overtuigend. Er werden geen bijwerkingen gemeld. Lees het onderzoek op PubMed.
Wat mij hierin aanspreekt, is dat vrouwen zelf een actieve rol kunnen nemen. Na instructie heb je iets in handen dat je thuis kunt toepassen. Dat maakt deze aanpak voor mij interessant als aanvulling op de bestaande zorg.
Tegelijk wil ik de uitkomsten niet groter maken dan ze zijn. De vergelijking met zowel nagebootste acupressuur als gebruikelijke zorg is een sterk punt. Maar met 108 deelnemers blijft het een betrekkelijk klein onderzoek. Geen gemelde bijwerkingen betekent bovendien niet dat de aanpak voor iedereen geschikt is.
Mijn conclusie? Veelbelovend en serieus het overwegen waard. Bespreek met je behandelaar of zelf-acupressuur bij jouw situatie past en laat je goed instrueren. Bij aanhoudende vermoeidheid, slaapproblemen of somberheid blijft het belangrijk om ook naar mogelijke oorzaken en passende behandeling te kijken.
Wil je zelf kennismaken met acupressuur?
Meld je dan gratis aan voor mijn online kennismaking over zelfzorg tijdens en na borstkanker. Daarin laat ik je onder andere één eenvoudig acupressuurpunt zien dat je zelf thuis kunt toepassen bij bijvoorbeeld misselijkheid, spanning en innerlijke onrust.





0 Reacties